BCF BÖLÜMÜ:
1979’dan günümüze ambalaj malzemeleri üreten Naksan 2005 başından itibaren de BCF teknolojisi ile halı ipliği üretimine başlamıştır. Royal BCF iplik tesislerinde başlangıç olarak 1.400 ton/ay kapasite ile üretim yapılmakta olup, halı ipliği 20 ile 30 erime akış endeksi aralığında Polipropilen malzeme kullanılarak yüksek teknoloji ile elde edilir.

Hacimlendirilmiş sonsuz filament anlamına gelen BCF, ana hammaddesi olan Polipropilen ‘e masterbatch boya dozajlanarak eksturüzyon yöntemi ile homojen karışım sağlandıktan sonra düze kalıplarından pompalanarak filament haline getirilir.

Filament haline gelmiş olan Polipropilen, ani bir soğutmaya tabi tutulur ve malzemenin kristalleşmesi sağlanır. İlk aşamada mukavemetsiz ve düz filament haline gelen elyaf üzerine harman yağı uygulanarak sıcak godetlerden geçirilmek sureti ile çekim yapılır ve filamentlere mukavemet kazandırılmış olur.

Kontinü bir üretim şeklinde yaklaşık 2700 m/dak hızla akan filament demeti üretim teknolojisine adını da yansıtan tekstürize ünitesinden geçerken sıcak hava ile temas etmesi sonucunda filamentler kıvrılır ve dolayısıyla hacimlenmiş olur. Hacimlenmenin kalıcı olabilmesi için filamentler tekstürize ünitesinden çıkar çıkmaz tekrar soğumaya tabi tutulur.

Bu aşamadan sonra filamentler artık iplik haline dönüşmüş olur ve daha sonraki proseslerden geçirilmek üzere otomatik bobin sarıcılarda sarılır ve bobinler halinde dinlenmeye bırakılır.
   
     BÜKÜM BÖLÜMÜ :
Volkmann ve Ritm büküm bölümünde tek ve çift kat büküm olmak üzere iki çeşit büküm yapılır. Halı dokuma teknolojisine baglı olarak tek veya çift kat büküm olması müşteri tarafindan tercih edilir. Metrede 50-300 tur büküm yapılmakta olup ipliğin bükülmesi suretiyle halı üzerinde nokta efekti oluşturulması ,mukavemetli olması ve bir sonraki proseste problemsiz çalışması sağlanır.
   
     FİKSE BÖLÜMÜ :

Bükümleri tamamlanmış ve dinlenmiş olan olan bobinler fikse edilmek üzere fikse bölümüne getirilir. Fikse bölümünde aynı kalite de iki ayrı teknoloji kullanılmaktadır. Açık ve kapalı tünel olarak adlandırılan bu sistemler üretim planlama açısından işletmeye ayrı bir hızlılık katar. Üretimimizin tamamı fikseli olarak yapılabilmekte ve 1.000 ton/ay da frizeli iplik üretebilmekteyiz.

Power heat set makinasında aynı anda 6 farklı iplik çalısarak az tonajli olan müşteriler beslenirken, süperba makinasında ayni anda tek renk iplik çalışarak yüksek tonajlı müşteriler beslenebilmektedir.

Her iki makinamızda da frizeli iplik üretme imkanı mevcuttur. Fikselenmis iplikler yüksek nokta efekti, mukavemet ve hacimlenme oranlarına ulaşırlar.

   
Copyright 2006 ROYAL BCF
ROYAL BCF Web Sitesini en iyi olarak 1024 x 768 çözünürlükte izleyebilirsiniz.